BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gonoreja

Gonorėja - viena iš nemaloniausių lytiniu keliu plintančių ligų. Nors ir yra išgydoma, gonorėją laiku pastebėti yra gana sunku, o jos padariniai, ypač nepradėjus laiku gydyti, gali būti išties nemalonūs. Gonoreja (vadinamasis triperis) yra sukeliama bakterijos gonokoko, kuris turi nedžiuginantį sugebėjimą išvystyti atsparumą visokiems antibiotikams. Taigi nors venerines ligos vis dar yra vengtina tema maloniame pokalbyje, nereikėtų šios temos vengti galvojant apie savo sveikatą ir, jei kyla bet kokių įtarimų, nueiti pasitikrinti. Aišku, nepamiršti saugotis ir profilaktiškai: nepraktikuoti atsitiktinių lytinių santykių be prezervatyvo, nepraktikuoti lytinių santykių už pinigus, o jei visgi taip nutiko - marš pas gydytoją!

Kuo ta gonorėja tokia baisi? Juk paprastai nemaloniausia lytine liga yra laikomas baisusis sifilis. Ką gi, gonorėja ir sifilis panašūs visų pirma tuo, kad juos sunku diagnozuoti: pavyzdžiui, gonorėja neturi jokių požymių, kurie leistų ją iškart atskirti nuo kitų lytinių infekcijų. Jei simptomai pasireiškia (o taip nutinka ne visada), gonoreja vyrams pasirodo kaip skausmas šlapinantis ir baltos, gelsvos arba žalsvos spalvos išskyros iš varpos. Moterims simptomai dar neaiškesni: tai gali būti skausmas šlapinantis, gausesnės išskyros iš makšties ir/arba kraujavimas tarp mėnesinių. Tačiau, kaip ir minėta, simptomai pasireiškia ne visada ir žmogus gali leisti daugintis savyje gonorėjos bakterijoms to net neįtardamas. Ligos komplikacijos, kaip visada, nemalonios: negydant gonoreja gali baigtis dubens ligomis, nevaisingumu, negimdiniu nėštumu (moterims), bei prostatitu, nevaisingumu ir potencijos problemomis (vyrams). Taigi pasitikrinti išties verta, juolab kad tai visai nesunku: paprasčiausiai paimamas tepinėlis iš galimai infekuotos vietos ir ištiriamas. Lytines ligos, žinoma, yra laikomos gėdingu reikalu, tačiau kai yra įsikūrusios daugybė privačių anonimiškų klinikų, tai neturėtų būti problema. Kita vertus, ko čia gėdytis - kad norite būti užtikrinti dėl savo lytinės sveikatos?..

Ar sunku išgydyti gonorėją? Nuo tada, kai buvo atrasti antibiotikai, bakterinės infekcijos prarado savo fatališką pobūdį, tačiau tai nereiškia, kad galime lengvai atsipūsti. Viena iš problemų - žmonės, įtarę, kad juos apniko kazkas pan i gonoreja, nusprendžia gydytis patys. Įsigiję antibiotikų ir palaukę, kol ligos požymiai išnyks, mano, kad jau pasveiko. Tačiau gydant šią ligą specialisto patarimas būtinas, nes gonorėja dažnai gali atrodyti išnykusi, bet ilgai netrukusi vėl atsinaujinti, gal netgi sudėtingesne forma. Neidami gydytis, kenkiate ne tik sau: gonorėjos bakterija greitai evoliucionuoja, pasidarydama nejautri tam tikrų rūšių antibiotikams, ir nebaigdami gydymo kurso (ir apskritai neatsakingai vartodami antibiotikus) jai tik padedate vystytis.

Lyg galimų komplikacijų būtų negana, gonorėja neretai „atsiveda” ir palydovų: dažnai gonorėja sergantiems pacientams randama taip pat ir chlamidijų, trichomonų ir kitų infekcijų sukėlėjų. Chlamidioze - intraląstelinių mikroorganizmų (tai - ne bakterijos ir ne virusai, o ląstelės viduje gyvenantys mikroorganizmai) sukeliama liga, kurios laiku neišgydžius chlamidijos išplinta po organizmą ir pažeidžia akių gleivinę bei sąnarius, tuo metu imuninė sistema pradeda nebeatpažinti savų ląstelių ir „kovoti su savimi”… Žodžiu, chlamas. Be to, susirgus gonoreja galima daug lengviau užsikrėsti žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), o gonorėja sergantys asmenys ŽIV perduoda lengviau. Žodžiu, nesigydant šios infekcijos gali būti tikrai nesaldu. Tačiau panikuoti neverta: laiku nustačius ligą, ji išgydoma nesunkiai (tik nereikia gydytis patiems). Reikia gerti gydytojo paskirtus vaistus ir visiems partneriams, su kuriais per pastaruosius keletą mėnesių turėjote lytinių santykių, pasiūlyti pasitikrinti. Taip pat: pastaraisiais metais sergamumas gonoreja Lietuvoje sumažėjo, o tai galime laikyti gera žinia.

Patiko (0)

Rodyk draugams

1 komentaras | “Gonoreja”

  1.   g rašo:

    Tai taip išeina, kad užsikrėtus viena venerine liga gali ir kita susirgti tuo pačiu metu? Tai kaip tada veneriniu ligu simptomai pasireiškia? Nebūna kažkokių komplikacijų dėl susidubliavusių ligų?

Rašyk komentarą